A cél az, hogy minél több innovatív vállalkozás működjön Magyarországon – Elindult az Innovációs Roadshow
Április elsején útjára indult az országos Innovációs Roadshow, melynek első állomása Szeged, a Csongrád-Csanádi Kereskedelmi és Iparkamara (CSKIK) székháza volt. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara és a Kulturális és Innovációs Minisztérium közös szervezésében megvalósuló programsorozat egyedülálló lehetőséget kínál a vállalkozások számára, hogy megismerjék a legújabb technológiai trendeket, pályázati lehetőségeket és sikeres innovációs stratégiákat.
A CSKIK székházában jelent volt Bódis László innovációért felelős helyettes államtitkár is, aki előadásában arról beszélt, hogy a kormány célja az, hogy hazánkban minél több innovatív vállalkozás működjön, hiszen a termelékenység növekedése elsősorban az innováció révén érhető el. Kitért arra is, hogy azokban az országokban, ahol a vállalati szektorban erősebb az innovációs aktivitás, termelékenyebben működnek a cégek, és a társadalom jólléte is magasabb. Ennek ellenére hazánkban csak minden harmadik vállalkozás innovál, tehát van még teendő ezen a területen, viszont jó hír, hogy az innovatív vállalatok adják a GDP kétharmadát és foglalkoztatják a dolgozók 54 százalékát.
A számadatoknál maradva közölte azt is, hogy 58 százalékkal hatékonyabb az innovatív cégek működése, ami nem csupán a multiknak köszönhető, hiszen az eltérés a kis- és középvállalkozásoknál is látszik, mindemellett pedig az innovatív cégek a bérfizetés tekintetében is kiemelkednek, 31 százalékkal magasabban állnak a nem innovatív vállalkozásokhoz képest. Bódis László elmondta, az elmúlt mintegy 10 évben szinte két és fészeresére nőtt hazánkban az innováció finanszírozása, az állami ráfordítás 2016 óta 110 milliárd forintról 320 milliárdra emelkedett, miközben 2010 és 2022 között duplájára nőtt azoknak a száma, akik a kutatás, az innováció és a fejlesztés területén dolgoznak. Utóbbi kapcsán uniós szinten a harmadik helyen áll Magyarország.
Jelentős elmaradás tapasztalható a vállalati folyamatok hatékonyságának fejlesztésében, különösen azokban az innovációkban, amelyek nem közvetlenül új termékek létrehozására, hanem a gyártástechnológiára, logisztikára vagy üzleti modellek fejlesztésére irányulnak – emelte ki a helyettes államtitkár. Bódis László hangsúlyozta, hogy hosszú távon az innováció ösztönzésének alapvetően piaci folyamatként kell működnie. Az állam feladata, hogy támogassa a tudásmegosztást és a tudáshasznosításhoz szükséges szervezeti keretek kialakítását, különös tekintettel az egyetemek, kutatóintézetek és vállalkozások együttműködésére. Emellett a szabályozás, az adórendszer, valamint a finanszírozási eszközök biztosítása terén is szerepet kell vállalnia. A pályázati lehetőségek közül kiemelte a fókuszterületi innovációs programot, amely 300–800 millió forint közötti támogatást nyújt a vállalatok termékfejlesztéséhez. Hasonló kezdeményezés segíti a magyar nagyvállalatok és egyetemek közötti együttműködést is.
Az idei évben indult el az üzleti folyamatok megújítását támogató program, amely 20–50 millió forintos támogatást biztosít a cégek számára. Az iparjog pályázat keretében a vállalkozások visszaigényelhetik szabadalmi bejelentéseik költségét, hamarosan pedig elérhetővé válik az innovációs voucher program, amely professzionális szolgáltatásokkal segíti a vállalkozásokat – ismertette a helyettes államtitkár.
A keddi esemény résztvevőit Dr. Kőkuti Attila, kamaránk elnöke és Csókay Ákos, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara főtitkára köszöntötte. Greinstetter Balázs gazdaságfejlesztési programok végrehajtásáért felelős főigazgató a GINOP Plusz eddigi tapasztalatairól számolt be, míg Prof. Dr. Kónya Zoltán, a Szegedi Tudományegyetem tudományos és innovációs rektorhelyettese a regionális innovációs hálózatról adott számot.
Mindezt két kerekasztal-beszélgetés követte "A regionális innovációs képesség fejlesztése" és a "Folyamatinnováció – Hatékonyan, de hogyan?" címmel. Előbbinek Prof. Dr. Kónya Zoltán, az SZTE tudományos és innovációs rektorhelyettese, Dr. Kőkuti Attila, a CSKIK elnöke és Kaszás Anikó, a SolvElectric Technologies Kft. ügyvezető tulajdonosa, a CSKIK elnökségi tagja volt a résztvevője, míg a másik beszélgetés során Herbály István, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Innovációs Kollégiumának elnöke, Gellért Ákos, a Naturtex Kft. egyik ügyvezető tulajdonosa, a CSKIK alelnöke és Kardos András, az EBOND Informatikai Szolgáltató Kft. ügyvezető tulajdonosa vitatta meg a témát.
Galéria