Benczur Sándor: mindig arra összpontosítottam, hogy örömet szerezzek a vásárlóknak
A hódmezővásárhelyi Marcipán Cukrászdát 1991-ben alapították. Fő profiljuk a hagyományos cukrászat, ezt ötvözik folyamatosan a legújabb trendekkel és stílusirányzatokkal. Benczur Sándor kezdetben cukrászként dolgozott a családi vállalkozásban, ma már ő vezeti a céget. A cukrászmester 2022-ben az Országos Protokolldesszert-versenyen a mindenmentes „Desszertek hídja” alkotásával nemcsak az aranyérmet érdemelte ki, hanem Széchenyi-emlékérmet is kapott. A Magyarország Cukormentes Tortája megmérettetésben is több ízben döntőig jutott. Rendszeresen fogadnak tanulókat, 2004 óta több mint 100-an végeztek náluk cukrászként – közülük is többen értek el szép eredményeket különféle szakmai versenyeken. Benczur Sándor kamaránk elnökségének tagjaként sokat tesz a helyi vállalkozások összefogásáért, idén Kézművességért Díjjal ismerte el munkáját a gazdasági önkormányzat.
– Amikor a díjkiosztó ünnepségen hallotta a nevét, mit gondolt, miért önre esett a választás?
– Talán tudják rólam, hogy mindig arra összpontosítottam, hogy próbáljak örömet szerezni a vásárlóknak. És amikor az alapanyagok ára emelkedik, akkor sem zúdítom az árakat vendégeink nyakába, előretervezéssel, raktározással, logisztikával, pici finanszírozással továbbra is minőségi és egészséges alapanyagok felhasználásával, és persze kedvességgel igyekszünk kifejezni szeretetünket. Amikor azt hallom, hogy a nők képesek egyszerre többfelé is figyelni, tréfásan szoktam mondani, akkor lassan már én is az leszek, annyifelé kell figyelnem egyszerre.
– Csakhogy még többfelé kelljen figyelnie, kapcsolódott nemzetközi Ecotours projektbe is, amelyben partnerségi tagjaként vesz részt a kamara – miért?
– Viszonylag még fiatalként nagyon szem előtt tartom, hogy merre haladunk. Ahogy a cukrászatban, máshol is azokat a lehetőségeket keresem, hogy mivel tudjuk jobbá tenni az életet. Ebbe beletartozik a fenntarthatóság, az ésszerű takarékosság, a környezettudatosság és mindezekkel összefüggésben az ökoturizmus is. A
vármegye turisztikai vonzerejét is ez irányba próbáljuk erősíteni a projektben részt vevő más vállalkozásokkal együttműködve. Próbálkozzunk és tegyük is! – ezért jelentkeztem ebbe a nemzetközi programba, érdekelnek a külföldi példák, és szeretnénk megmutatni a mi hasonló értékeinket.
– Tanulókkal is foglalkozik, több mint 100-an fordultak már meg a vásárhelyi cukrászdában. Nem féltékeny hogy ellesik a tudományát?
– Egyáltalán nem. Sőt, ugyan még magam is fiatalnak számítok, de nem szeretnék úgy megöregedni, hogy nem adtam tovább a tudásomat. Amúgy mindenki külön személyiség, azt a tudást, amit nálam megszereznek, úgyis saját magukra formálják, továbbfejlesztik, megváltoztatják. Az ő sikerük, az én sikerem is. Az egyik tanulóm, Horváth Zsófi nemrég nyert a Pelikán Kupán, első helyezést ért el, jobban örültem neki, mint amikor én nyertem versenyeken. Akkor én egyedül voltam, most meg csapatban dolgoztunk. Tapasztalatból állítom, ha meg tudjuk osztani egymással örömeinket, sokszorozzuk a hatását.