Szegedi építményadó-emelés – Dr. Kőkuti Attila levelet írt a város polgármesterének
November 22-én kerül a szegedi képviselő-testület elé az a javaslat, miszerint 2025-től jelentősen megemelkedhetnek az építmény-, a telek- és az idegenforgalmi adók Szegeden. A Kovács Tamás gazdasági alpolgármester által jegyzett előterjesztés ide kattintva érhető el. A dokumentum szerint jövő évtől a 201-400 négyzetméter alapterületű ingatlanok esetében 2120 forint, 401-1000 négyzetméter között 2200 forint, 1001-5000 négyzetméter közötti sávban 2500 forint, az 5001 négyzetméternél nagyobb hasznos alapterületű ingatlanok esetében 2800 forint lehet négyzetméterenként az építményadó. Változhat a telekadó is: belterületen 200, külterületen 100 forintot kellene négyzetméterenként fizetni az 500 négyzetméternél nagyobb, épülettel be nem épített, üzleti célú ingatlanok után. Az idegenforgalmi adót érintően is változás jöhet, azt 500 forintról személyenként és vendégéjszakánként 800 forintra tervezik emelni januártól.
Éppen ezért kamaránk elnöke, Dr. Kőkuti Attila levelet írt Szeged polgármesterének, dr. Botka Lászlónak, melyben azt kérte a városvezetőtől, hogy az ilyen volumenű jogszabályi módosításokról kapjanak az érintett vállalkozások előzetes tájékoztatást és egyeztetési lehetőséget. A teljes levelet az alábbiakban olvashastják:
"Tisztelt Polgármester Úr!
A Csongrád-Csanádi Kereskedelmi és Iparkamara tudomására jutott, hogy Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata a helyi adórendeletek módosítását tervezi.
Elfogadjuk, hogy az Önkormányzatra jelentős terhet ró a jelenlegi gazdasági helyzet és az önkormányzatok finanszírozási rendszerének átalakítása. Ugyanakkor szeretnénk jelezni, hogy a vállalkozások szintén nagyon nehéz helyzetben vannak, és a tervezett, egyes kategóriákban közel 40%-os építményadó-emelés komoly problémákat okozhat számukra.
A vállalkozások már minden lehetséges költségcsökkentési intézkedést meghoztak, és az adóterhek emelkedésére adott egyetlen lehetséges válasz az, hogy azokat beépítik szolgáltatásaik és termékeik áraiba. Ez azonban végső soron Szeged lakosságát is érzékenyen érintené.
A Kamaránkhoz érkezett vállalkozói visszajelzések alapján javasoljuk, hogy az adóemelés ütemezése két év alatt, fokozatosan történjen meg. Ez az eljárás lehetőséget adna a vállalkozások számára, hogy pénzügyi tervezésüket a változásokhoz igazítsák, és elkerüljék a hirtelen adóterhek okozta likviditási problémákat.
Egyúttal kiemelten fontosnak tartjuk, hogy az ilyen volumenű jogszabályi módosításokról az érintett vállalkozások előzetes tájékoztatást és egyeztetési lehetőséget kapjanak. Mint a vállalkozások érdekképviseleti szerve, kérjük, hogy a jövőben a hasonló tervezeteket előzetesen küldjék meg részünkre. Ez lehetőséget biztosítana a vállalkozások megfelelő tájékoztatására, valamint a közös gondolkodásra.
Ezúton is felajánljuk partnerségünket a változások kommunikációjában és a vállalkozások támogatásában. Bízunk benne, hogy az egyeztetések során közösen olyan megoldást találunk, amely figyelembe veszi a vállalkozások terhelhetőségét, és támogatja a helyi gazdaság stabilitását.
Kérjük, hogy levelünkben foglaltakat vegyék figyelembe a képviselő-testületi döntés meghozatalakor. Közös érdekünk, hogy a szegedi vállalkozások prosperáljanak, ezáltal is biztosítva Szeged város fejlődését.
Tisztelettel:
Dr. Kőkuti Attila
a CSKIK elnöke"