Tanév végi (végzősöket, illetve nyári szünetet érintő) információk, teendők

Hamarosan tavaszi szünet, majd közvetlenül utána a végzős tanulók számára a tanítási év vége is itt van (április 30. az utolsó tanítási nap), a technikumok 12. évfolyamán tanulókat az érettségi időszak kérdései is érintik, majd hamarosan nyári szünet, benne az egybefüggő szakmai gyakorlatok. Mindezzel kapcsolatban számos munkajogi, képzésszervezési kérdés merülhet fel, amire fontos, hogy tudjuk a válaszokat. Ezért készítette az MKIK az alábbi összeállítást, mely bővebben a https://dualis.mkik.hu/szakmai-anyagok weboldalon megtalálható. 

 

1. Szakképzési munkaszerződések megszűnése: A szakképzési munkaszerződések tanulói jogviszonyban a befejező évfolyamon április 30-án megszűnnek a törvény erejénél fogva. Ha a felnőttképzési jogviszonyban szervezett szakmai oktatást tanéves keretben, a tanév rendjét figyelembe véve szervezték meg (klasszikus esti oktatás), akkor ha május 5-én állítják ki a képzésben részt vevők bizonyítványát és törzslapját, úgy esetükben a szakképzési munkaszerződés május 31-én szűnik meg, azonban május 5. után szocho-kedvezmény már nem igényelhető.

2. Szabadság-megváltás: A szakképzési munkaszerződés megszűnésekor bent ragadt szabadságokat meg kell váltani pénzben, erre szocho-kedvezmény nem jár.

3. Szabadságok kiadása: A szabadságot a munkáltató adja ki, az általános munkaügyi szabályok szerint annak csak kis részével rendelkezik a munkavállaló. Szabadság kiadható: a duális képzési napokra (korlátozottan, hiszen ez hiányzás a szakirányú oktatásról), továbbá a tanév rendjében meghatározott (őszi, téli, tavaszi) iskolai szünetre, valamint a szakképző intézmény által meghatározott nevelés nélküli munkanapokra, amennyiben nincs kötelező iskolai rendezvény. A tanítási szünetek rendjére csak a tanulói jogviszonyban kötött szakképzési munkaszerződések esetén kell figyelemmel lenni. Tanulók esetén a szabadság kiadásánál figyelemmel kell lenni az őszi, téli, tavaszi és nyári szünet rendjére. A nyári szünetben legalább 20 munkanap szabadságot kell egybefüggően kiadni a tanuló számára, véleményének kikérését követően. Ugyanakkor tanulói jogviszony esetén az Szkt. értelmében bár a szabadságot elsősorban a tanítási szünetekben kell kiadni, de a duális képzőhelynek lehetősége van az Szkt. 84. § (2) bekezdésében foglaltak betartásával tanítási szünetre is beosztani a tanulókat. A duális képzőhely a heti pihenőnapokon és a munkaszüneti napokon, valamint az őszi, a téli és a tavaszi szünet időtartama alatt a tanulót, illetve a képzésben részt vevő személyt szakirányú oktatásra csak a rendeltetése folytán e napon is működő szakirányú oktatási helyen veheti igénybe. Az igénybe vett idő helyett – lehetőleg a következő szakirányú oktatási napon – ugyanolyan mértékben kell szabadidőt biztosítani.

4. Szakképzési munkaszerződések határozatlan idejű munkaszerződéssé alakítása: 

A szakképzési munkaszerződések meghosszabbíthatók, ekkor április 30-a után normál, határozatlan idejű munkaviszonyként léteznek tovább. Ezzel kapcsolatban – a továbbfoglalkoztatásra tekintettel – további adókedvezményekre jogosult a munkáltató, kizárólag folyamatos jogviszony esetén: TAO-kedvezmény, illetve egyéni vállalkozó esetén vagy őstermelő esetén SZJA-kedvezmény (meghatározott adóalapot csökkentő tétel révén) és a munkaerőpiacra lépők szocho-kedvezménye [Szocho tv. 11. § alapján a foglalkoztatás első három évére, beleértendő az szmsz időszaka is, kizárólag folyamatos továbbfoglalkoztatás esetén érvényesíthető]. A szakképzési munkaszerződést kötő felek megállapodhatnak abban, hogy a szakképzési munkaszerződés határozatlan idejű munkaviszonnyá alakul. Ebben az esetben a munkaviszony a szakképzési munkaszerződés megkötésétől kezdve folyamatosan fennáll (Szkt. 87. § (3) bek.).

5. Sikerdíj: Sikeres szakmai vizsga esetén a duális képzőhely sikerdíjra jogosult legalább hat hónapig egybefüggően fennálló (vagy korábban fennállt) szakképzési munkaszerződés esetén.

6. Tanulók támogatása szakmaszerzés után: A tanulónak jár az egyszeri pályakezdési támogatás az első szakma megszerzését követően, valamint a 25 év alatti fiatalok SZJA-kedvezménye (amennyiben 25 év alatti).

7. Érettségi szünet: A technikumokban a 12. évfolyamosok előrehozott érettségi vizsgát tesznek három közismereti tantárgyból. Ezzel kapcsolatban tantárgyanként négy munkanapra mentesülnek a rendelkezésreállási és munkavégzési kötelezettségük alól.

8. Erasmus: Amikor a szakmát tanuló a külföldön töltött időtartam alatt

  • a képzési program szerint a szakképző intézmény megszervezésében oktatandó tananyageleme(ke)t teljesít, a külföldi tartózkodás időszaka is iskolai oktatási napnak minősül (az adókedvezmény nem érvényesíthető, távolléti díj jár),
  • a képzési program szerint a duális képzőhelyen végzendő, a szakirányú oktatásához kapcsolódó feladatokat lát el, az a szakirányú oktatás duális képzőhelyen történő teljesítésének betudható, amennyiben a duális képzőhely közreműködőként vonja be a külföldi képzőhelyet a feladatellátásba, a közreműködőre vonatkozó szabályok (szakirányú oktatás biztosításához fűzött feltételek, felelősség, 49%-os szabály, szakmát tanuló tájékoztatása) betartásával. Ebben az esetben a szocho-kedvezményt érvényesítheti, a szakmát tanulónak szakképzési munkabér jár. 

Szabadságot csak akkor lehet számára adni, ha a külföldön tanultak nem felelnek meg sem a duális képzőhelyen folytatott szakirányú oktatásnak, sem a szakképző intézményi szakirányú oktatásnak. Ha pedig a külföldi képzőhely nem közreműködője a duális képzőhelynek, úgy a duális képzőhely egyáltalán nem vehet igénybe szocho-kedvezményt a külföldön folytatott oktatás idejére, azonban ha az ott folytatott oktatást a szakképző intézmény beszámítja a szakirányú oktatásba, úgy szabadság vagy mulasztás nem rögzíthető, azaz számára távolléti díjat kell fizetni. (ld. duális kiadvány 101-102. oldal)

9. Egybefüggő gyakorlat: duális képzésben a rövid ciklusú szakképzési munkaszerződés keretében szervezhető. A duális képzőhelyek az egybefüggő gyakorlatot adminisztrálhatják a KRÉTA-ban, de az NSZFH útmutatása alapján az is elfogadható, ha ettől eltekintenek, és az egybefüggő gyakorlat teljesítését csupán igazolják a szakképző intézmény felé.  

Folyamatos szakképzési munkaszerződés esetén nincs külön egybefüggő szakmai gyakorlat, de a KKK-ban az egybefüggő gyakorlatra előírt óraszám legalább 80%-ának teljesítése (nem feltétlenül egybefüggően) az ő esetükben is irányadó minimum. A KRÉTA-ban történő adminisztrációtól ilyen esetben nem lehet eltekinteni. 

10. Nyári szabadságok kiadásánál figyelni kell a húsz munkanapos egybefüggő szabadság kiadására. Ez folyamatos szakképzési munkaszerződés esetén kötelező, függetlenül a szakképzési munkaszerződés megkötésének időpontjára.

11. Nyári szünet: Rövid ciklusú szakképzési munkaszerződés hatályának időpontjának meghatározásakor pedig arra kell figyelemmel lenni, hogy a tanuló számára kötelező a harminc napos egybefüggő nyári szünetet biztosítani.

12. Nyári szabadságok tervezésénél figyeljenek arra, hogy a megmaradó szabadság kiadható legyen december 31-ig.

 

A "DUÁLIS MKIK kérdések-válaszok" című pdf-ben olvashatják az összes, jelenleg a honlapon található gyakori kérdést a válaszokkal, a tanév vége és a nyári időszak kapcsán ezeket is ajánljuk szíves figyelmükbe.