30 év 30 név – podcast-sorozatot indított a Csongrád-Csanádi Kereskedelmi és Iparkamara a Délmagyarországgal közösen a gazdasági önkormányzat 30 éves működése alkalmából.

 

1. adás – Dr. Kőkuti Attilát, a kamara elnökét kérdeztük a múltról, a jelenleg tervekről és feladatokról, valamint a vármegye gazdasági jövőképéről


2. adás – Marsi Zoltánnal, a PC-BoX tulajdonosával és Horváth-Triznyai Ágnessel, kamaránk vállalkozásfejlesztési projektkoordinátorával, vállalati kapcsolattartójával beszélgettünk az önkéntes tagságról, a Széchenyi Kártyáról és a vállalkozásvezetési tréningről


3. adás – A jövőt a robotika és az informatika fejlődése határozza meg. De milyen segítséget kapnak ehhez a fejlődéshez a vármegye vállalkozói? Tóth Gábor, kamaránk alelnöke, a Szolgáltatási Tagozat elnöke, a PC Trade tulajdonosa választ adott a kérdésre.


4. adás – Külföldi vendégek jártak a vármegyében az Ecotours projektünk által, a kkv-k magyar jó példákon keresztül sajátíották el a körkörös turizmus legfőbb tudnivalóit. A projektről és a magyar tanulmányútról Molnár Anitával, a röszkei PaprikaMolnár Kft. tulajdonosával és Durovic Évával, a kamara projektmenedzserével beszélgettünk.


5. adás – Igen széles rendezvénypalettával rendelkezik a Csongrád-Csanádi Kereskedelmi és Iparkamara, mely rendszeresen céglátogatásokra hívja a vállalkozókat. Ilyen díjmentes programot szerveztünk a közelmúltban a mórahalmi LASS-Print Kft.-nél is a Vállalkozásfejlesztési projektben. A programról Dr. Tráserné Oláh Zsuzsanna, a kamara titkára és Szabó B. Szilvia, a LASS-Print tulajdonosa számolt be.


6. adás – Az elektromos közlekedési eszközökről, köztük a BYD autóiról és szegedi beruházásáról is szó lesz ősszel a 25. Nemzetközi Közlekedési Konferencián a Csongrád-Csanádi Kereskedelmi és Iparkamarában. A konferencia megálmodójával, a kamara legelső elnökével, Szeri Istvánnal beszélgettünk a témáról, akivel az elmúlt 30 évről és a vármegye gazdasági helyzetéről is szót ejtettünk.


7. adás – Külön klub jött létre 9 évvel ezelőtt a Csongrád-Csanádi Kereskedelmi és Iparkamarában a női vezetők számára, akik azóta minden szerdán összegyűlnek, hogy új információhoz, tudáshoz jussanak, valamint kapcsolatot építsenek. A klub vezetőjével, Novákné Halász Annával beszélgettünk, akinek jelmondata is van: Soha ne add fel! Ezzel a szemlélettel tartott nemrégiben tréningeket is a vármegyében a kamara Vállalkozásfejlesztési Projektje által.


8. adás – A Naturtex Kft.-nél már évekkel ezelőtt megtörtént a generációváltás, éppen ezért Gellért Ákos, a Csongrád-Csanádi Kereskedelmi és Iparkamara alelnöke saját tapasztalatokon keresztül is segítségére tud lenni vállalkozótársainak a folyamatban. De az Ipari Tagozat elnökeként, a tagozat tagjaival is folyamatosan azon dolgoznak, hogy fejlődni, gyarapodni tudjanak a vállalkozások. Mindemellett pedig arra ösztönzik a vállalkozókat, hogy helyezzenek nagy hangsúlyt az online térben való jelenlétre, valamint a fenntarthatóságra is, ahogyan teszi azt a kamara is a működése során.


9. adás – 1995 szeptembere óta hónapról hónapra hírét adja a legfontosabb történéseknek és változásoknak a Csongrád-Csanádi Kereskedelmi és Iparkamara saját lapjában, a Kamarai Futárban. Így minden vállalkozó időben hírt kap az őt érintő programokról, szabályokról, törvényekről és változásokról, sőt, különböző érdekes interjúkat is olvashatnak. Az újság indulásáról, céljairól és működéséről Őrfi Ferenccel, a Kamarai Futár főszerkesztőjével beszélgettünk, aki a kezdetek óta betölti ezt a pozíciót.


10. adás – Cipőkkel, ételrendeléssel és parkolással kapcsolatos ügyek is érkeznek napról napra a kamara által működtetett Csongrád-Csanád Vármegyei Békéltető Testülethez, mely idéntől régiós testületként működik dr. Horváth Péter Károly elnökségével. Országos szinten is kiemelkedő módon, 25 éve dolgoznak azért, hogy békés úton egyezség jöjjön létre a fogyasztók és a vállalkozások között, és megoldódjon a probléma.



11. adás – A kínai beruházók mellett egyre több vármegyei vállalkozó látja meg a lehetőséget a makói térségben, melynek gazdasága jelentős fellendülésben van. A témában Gergely Gáborral, a Csongrád-Csanádi Kereskedelmi és Iparkamara makói térségi elnökével, a Hagymatikum megbízott igazgatójával beszélgettünk, aki kitért arra is, hogy új szálloda épülhet a fürdő szomszédságában, a beruházók már megvannak. Az elnök szerint több okból is érdemes Makót és térségét választani. 


12. adás – A domaszéki Maurer Gép Kft. már 70 országban van jelen, köszönhető ez annak is, hogy gyakran jelen vannak a külföldi kiállításokon. Legutóbb már a kamara segítségével tették ezt, így áfa- és vámmentes volt a termékek szállítása. Őze Péter, a cég értékesítési vezetője elárulta, hogy hogyan lehetséges mindez, valamint beszélt arról is, hogy miért váltottak pótkocsigyártásról gyümölcsfeldolgozó gépek gyártására, és mi a kulcsa annak, hogy a külföldi partnerek a Maurer Gép termékeit választják a versenytársak termékeivel szemben.



13. adás – Egyedülálló módon segíti a vállalkozásokat a válságkezelésben és a fejlesztési elképzelések megvalósításában az iparkamara. Hogy miként lehet kihasználni a Kamarai Pénzügyi Alapokat és mennyire szigorú az elbírálási folyamat, arról Domonkos Lászlót, a Kamarai Pénzügyi Alapok Munkabizottság elnökét kérdeztük. A Domi 87 Kft. tulajdonosával kitértünk az építőiparra és annak népszerűségére is, valamint szót ejtettünk arról is, hogy mi mindennel foglalkozik a kamara Kézműipari Tagozata, melynek hosszú éveken át elnöke volt.


14. adás – Megvan az idei Vállalkozói Nap időpontja, Palotás Sándor, a Csongrád-Csanádi Kereskedelmi és Iparkamara alelnöke, a rendezvény megálmodója számolt be a részletekről. A beszélgetés során a külföldi kapcsolatépítésről is szót ejtettünk, melyben az Enterprise Europe Network dél-alföldi irodája segíti a vállalkozókat. Mindemellett pedig a kamarai választások sem maradtak ki a podcastből, Palotás Sándor a választási bizottság elnökeként beszélt arról, hogy hogyan zajlik ez a folyamat a gazdasági önkormányzatnál.


15. adás – Nem kell Szegedig utaznia a csongrádi térség vállalkozóinak, ha cégükkel kapcsolatos ügyet szeretnének intézni, hiszen helyben, Csongrádon is megtehetik azt a Fő utca 19-21. szám alatt. Hogy mi minden intézhető ott, milyen segítség kérhető az irodában, arról Horváth Jánossal, a Csongrád-Csanádi Kereskedelmi és Iparkamara csongrádi térségi elnökével beszélgettünk, aki az elmúlt években sokat tett azért, hogy az önkormányzat, a szakképzési intézmények, a vállalkozók és a kamara között is gyümölcsöző legyen a kapcsolat. Ugyanakkor a helyi gazdaságnak még mindig van hova fejlődnie, így a jövőbeni tervekről is kérdeztük Horváth Jánost.


16. adás – A szentesi térség vállalkozói is bátran kérhetik a Csongrád-Csanádi Kereskedelmi és Iparkamara segítségét. Legyen szó szakképzésről, forrásszerzésről, jogszabályi változásokról vagy adózásról, Szentesen a Budai Nagy Antal utca 6. szám alatti irodában választ kapnak a kérdéseikre. A témában Nagypál Szilárddal, a kamara szentesi térségi elnökével beszélgettünk, aki azt javasolta a vállalkozóknak, hogy bármilyen nehéz is, fejlesszenek, mert aki nem megy előre, lemarad.


17. adás – Egy kis garázsból, 10 ruhával indult Héjja Zsoltné vállalkozása 34 évvel ezelőtt Szegeden. Ma már szinte megszámlálhatatlan mennyiségű ruhával várják férjével a menyasszonyokat, valamint a szalagavatóra készülő fiatalokat a Kossuth Lajos sugárúti Aphrodite Esküvői Ruhaszalonban. Éva szerint egyébként ma sokkal könnyebb vállalkozónak lenni, ráadásul a Csongrád-Csanádi Kereskedelmi és Iparkamara már az első lépéseknél segít, legyen szó jó tanácsról, ügyintézésről vagy épp forrásszerzésről. Megjegyezte, a női vállalkozók számára plusz egy segítség, hogy a kamarában működik egy Női Vezetői Klub, melyen keresztül egymást segítik a nők.

 


18. adás – Az idén 30 éves iparkamara nemcsak a vállalkozásokat, hanem a fiatalokat is segíti, méghozzá a pályaválasztásban. Teszi ezt osztályfőnöki órákon, szülői értekezleteken, valamint pályaorientációs rendezvényeken való részvétellel, részletes tájékoztatással. Sőt, céglátogatásokat is szervez a gazdasági önkormányzat a diákoknak, többek közt a BodrogiBau-hoz, ahol további remek lehetőségek várják a tanulókat. Minderről Medovárszkyné Szeles Zitával, a kamara pályaorientációs tanácsadójával és Miskolczi Jánossal, a BodrogiBau Kft. oktatási referensével beszélgettünk. (Miskolczi János a beszélgetést követő hétvégén befejezte földi pályafutását. Isten nyugosztalja!)


19. adás – Sokkal több lehetőség rejlik a mezőgazdaságban, az itt megtermelt alapanyagok feldolgozásában, mint amennyire most hasznosítva vannak, erre kellene jobban fókuszálni - vallja ezt Nemesi Pál, a Csongrád-Csanádi Kereskedelmi és Iparkamara korábbi elnöke. 12 éven át vezette az iparkamarát, mely idén ünnepli megalakulásának 30. évfordulóját. Ebből az alkalomból beszélgettünk Nemesi Pállal, akinek nevéhez kötődik például a kamara nyitottá tétele és a térségi irodák megnyitása is.


20. adás – Most arra kell koncentrálni, hogy az első generációs vállalkozások milyen alapokat tudnak átadni a következő generációnak. Fontos, hogy találják meg azokat a fiatalokat, akik itt képzelik el a jövőjüket, és bízzanak meg bennük, hagyják őket tovább építkezni – hívta fel a figyelmet dr. Majó-Petri Zoltán egyetemi docens. A Csongrád-Csanádi Kereskedelmi és Iparkamara elnökségi tagjával kitértünk arra is, hogy miként lehetne Szegedet Szabadkával, Araddal és Temesvárral összekapcsolni, szó lesz-e erről a 25. Közlekedési Konferencián, de a mesterséges intelligenciáról és a vármegye jövőképéről is szót ejtettünk.


21. adás – Összeforrt az ipar, az innováció és az informatika a 30 éves Csongrád-Csanádi Kereskedelmi és Iparkamarában, ahol 10 éve működik az i3 Klub. Ennek vezetőjével, a kamara elnökségi tagjával, Kaszás Anikóval beszélgettünk, aki elárulta, idén az ingyenes programjaik fókuszában a mesterséges intelligencia és a generációváltás áll. Utóbbi őt is érinti a szegedi SolvElectric Technologies Kft. egyik tulajdonosaként. Arra hívta fel a vármegye vállalkozóinak figyelmét, hogy tervezzenek előre és éljenek a tanulási lehetőségekkel, hiszen csak így tudnak talpon maradni egy olyan világban, ahol csak a változás az, ami állandó. Jelezte, a kamarában számtalan ingyenes tanulási lehetőség várja a vállalkozásokat.


22. adás – Alázatosság – legfőképp ez szükséges Benczur Sándor, a hódmezővásárhelyi Marcipán Cukrászda tulajdonosa szerint a fiatalok számára ahhoz, hogy sikeresen tudják átvenni és továbbvinni a szülőktől örökölt vállalkozást. A Csongrád-Csanádi Kereskedelmi és Iparkamara (CSKIK) elnökségi tagja már megélte a családi vállalkozáson belül generációváltást, szülei után ő viszi tovább a cukrászdát, azonban Török László, a Török Kulcsszerviz tulajdonosa, a CSKIK Kézműipari Tagozatának elnöke még előtte áll, elmondása szerint lányának adja át hamarosan a több évtizedes múltú vállalkozást. Podcastünkben részletesen kitértünk arra, hogy mivel is foglalkoznak a Kézműipari Tagozat tagjai, és milyen segítségre számíthatnak a kamara részéről. Mindketten arra biztatták a fiatalokat, hogy merjenek vállalkozóvá válni és segítséget kérni a kamarától.


23. adás – 22 éve töretlen sikerrel működik a 30 éves Csongrád-Csanádi Kereskedelmi és Iparkamarában a Széchenyi Kártya Program, amelyről a kamara gazdasági vezetőjével, Baricz Terézzel beszélgettünk. De velünk tartott Kovács István is, a szegedi Kovács Autóalkatrész Kft. tulajdonosa is, aki a vállalkozótársai figyelmébe ajánlotta a hitelprogramot, hiszen ők már éltek a lehetőséggel. Beszéltünk még többek közt a TOP100 Gazdasági Konferenciáról és arról is, hogy István szerint mi kell ahhoz, hogy egy vállalkozás ott legyen a vármegye top100-as listáján.


24. adás – A duális képzés is ott van a 30 éves Csongrád-Csanádi Kereskedelmi és Iparkamara tevékenységei között. De hogy pontosan mit is takar az, hogy duális képzés vagy tanulói szerződés, és mely cégekből válhat duális képzőhely, arról Horváth Gáborral, a kamara képzési vezetőjével és Lángi Zoltánnal, metALCOM társtulajdonosával, igazgatósági tagjával beszélgettünk. A szentesi vállalkozás már kiérdemelte Az év duális képzőhelye címet is.


25. adás – Kétgenerációnyi hangszerkészítő-mestert és többezernyi ékszerszámba illő hangszert termelt ki az 50 évet élt Szegedi Hangszergyár, melynek volt igazgatójával, Romák Györggyel és Zsibók István hangszerkészítő-mesterrel beszélgettünk a gyárról, annak bezárásról és hangszerkészítésről. Tettük ezt annak apropóján, hogy a Csongrád-Csanádi Kereskedelmi és Iparkamara úgy döntött, idén év végén emléket állít az 1953-tól 2003-ig működő gyárnak, Zsibók István hangszerkészítő-mester kezdeményezését támogatva. Az eseményhez fűződően időszaki kiállítás nyílik a Somogyi-könyvtárban.


26. adás – Átadták az idei Dél-alföldi Innovációs Díjat a Csongrád-Csanádi Kereskedelmi és Iparkamara (CSKIK) közreműködésével, a szegedi CreatIT Solutions Kft. elismerő oklevélben részesült egyedi interaktív játékplatformjával. A cég ügyvezetőjével, Ződi-Sipos Máriával, a kamarában működő Enterprise Europe Network dél-alföldi követével beszélgettünk a platformról, az innovációról és arról, hogy a CSKIK-től milyen segítséget kérhetnek a vállalkozók, ha innoválni szeretnének. Szilágyi Katalin, a CSKIK ipari és innovációs tanácsadója pedig arról számolt be, hogy milyen lehetőségek, rendezvények várják a vállalkozásokat. Szóba került a 8. Vállalkozói Nap is, melyet november 28-án szervez meg a 30 éves iparkamara.


27. adás – A vármegyei regisztrált vállalkozások mintegy 12 százalékát a hódmezővásárhelyi térség adja, ahol évről évre folyamatosan emelkedik a Csongrád-Csanádi Kereskedelmi és Iparkamara (CSKIK) önkéntes tagjainak száma. Sőt, a vármegyei TOP100-as listát is évek óta vásárhelyi székhelyű cég vezeti, az első 20 helyezettből 4 a térségben van. A térségi vállalkozásokról, és a számukra nyújtott kamarai szolgáltatásokról Hajdú Józseffel, a CSKIK hódmezővásárhelyi városi szervezetének elnökével és Fehérné Madarasi Beatrixszal, a kamara megbízott szolgáltatási vezetőjével beszélgettünk.


28. adás – Hamarosan újabb EENergy pályázat érkezik a vállalkozások számára, így csökkenteni tudják a kiadásaikat és fenntarthatóbbá tudnak válni. Ebben segítségükre van a Csongrád-Csanádi Kereskedelmi és Iparkamara (CSKIK) és az ott működő Enterprise Europe Network Szeged. Az előző kiírás során több vármegyei vállalkozás is sikerrel járt, köztük a Móra-Tourist NKft. is, így az "energiazabáló" légkondikat sokkal modernebbre, gazdaságosabban működőre tudják cserélni az egyik mórahalmi szálláshelyen. A felhívásról, a Móra-Touristról, valamint a közelgő mórahalmi programokról Balogh-Stampf Mariannal, a Móra-Tourist ügyvezetőjével és Piti Enikővel, a CSKIK vállalkozásfejlesztési koordinátorával beszélgettünk.


29. adás – Érdemes a Csongrád-Csanádi Kereskedelmi és Iparkamarában működő Enterprise Europe Network (EEN) Szeged segítségét kérni, ha a vállalkozások nemzetközi piacra szeretnének lépni, vagy épp külföldi partnereket keresnek. A szolgáltatásokról Körmöczi Eszterrel, az EEN Dél-alföldi irodájának vezetőjével és Gyimesi Lászlóval, az EEN követével, a Mystic Nails Hungary tulajdonosával beszélgettünk. Kitértünk a cég legújabb termékére, mely már innovációs díjat is kapott, és természetesen az idei karácsonyi műköröm trendre is.